Historia ulicy Kadłubek opowiedziana za pomocą archeologii: wykład i wystawa jednodniowa

Historia ulicy Kadłubek opowiedziana za pomocą archeologii: wykład i wystawa jednodniowa

Osoby zainteresowane lokalną historią będą miały niepowtarzalną okazję zdobycia nowych informacji podczas nadchodzącego wykładu i jednodniowej wystawy. Ich tematem centralnym będzie prezentacja wyników badań archeologicznych przy ulicy Kadłubek oraz innych lokalizacjach.

Zburzenie starej zabudowy, składającej się z kamienic o adresach ul. Kadłubek 15a, 15 i 17, miało miejsce na przełomie 2012 i 2013 roku. Budowa nowej arterii komunikacyjnej, łączącej Kadłubek z ulicą 29 Listopada, rozpoczęła się kilka miesięcy temu i jest już obecnie dostępna dla ruchu. Przed przystąpieniem do prac budowlanych, teren ten został poddany badaniom archeologicznym. Te badania skupiały się głównie na terenach, gdzie kiedyś stały te wyburzone kamienice.

Historia tego miejsca jest naprawdę fascynująca – jak mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie. W XVI wieku funkcjonowały tu sadzawki miejskie oraz słodownie. Na przełomie XVIII wieku teren ten był już zabudowany domami o numerach od 170 do 173. W XIX wieku domy te były własnością różnych osób, a wśród nich byli: Sara Weberowa – właścicielka domu numer 170 (wdowa po Graniku od roku 1825), Wojciech Skupień, a następnie Peretz Gorgosz – właściciele domu numer 171 (od roku 1825), bracia Jocym, Mojżesz i Granek Michnikowie – właściciele domu numer 172 oraz Efraim i Herszel Michnikowie wspólnie z Dawidem Fleischerem – właściciele domu numer 173. Z czasem na terenie tym powstała kamienica czynszowa, która została zburzona w 2013 roku.

Na najbliższą niedzielę, czyli 23 czerwca, zaplanowano prezentację znalezisk historycznych. Wydarzenie to odbędzie się w Domu Urbańczyka przy Al. Henryka.