Ocalenie Żydów podczas II wojny światowej: Próba uhonorowania bohaterskiej rodziny Małochów z Trzebini

Ocalenie Żydów podczas II wojny światowej: Próba uhonorowania bohaterskiej rodziny Małochów z Trzebini

Podczas okrucieństw II wojny światowej, rodzina Małochów, pochodząca z Trzebini, odważnie schroniła trzy lub cztery osoby żydowskiego pochodzenia. Ta poruszająca historia ma szansę zostać udokumentowana na taśmie filmowej dzięki planom Stowarzyszenia Kehila Trzebinia. Chociaż udało się znaleźć reżysera do tego zadania, brakuje jeszcze środków na realizację projektu. W związku z tym stowarzyszenie zdecydowało się na utworzenie funduszu, mając nadzieję zgromadzić niezbędne środki na nakręcenie filmu dokumentalnego o tej historycznej opowieści.

Erich Priester z Rybnika i Gusta Pilzer z Katowic znaleźli bezpieczne schronienie na strychu domu rodziny Małochów, gdzie ukrywali się przez ponad rok. Istnieje również możliwość, że w tym samym miejscu schronienia szukały dwie inne osoby. Córka Priesterów podjęła kroki w celu przyznania rodzinnie Małochów honorowego tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Niemniej jednak, proces ten jest niezwykle skomplikowany i wymaga spełnienia wielu kryteriów.

Zgodnie z optymistycznymi przewidywaniami Agnieszki Kostuch, przewodniczącej Stowarzyszenia Kehila Trzebinia, nawet jeżeli film nie przyczyni się bezpośrednio do przyznania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to przynajmniej znajdzie swoje miejsce w archiwum Yad Vashem. Będzie tam służył jako ważny dokument potwierdzający bohaterskie czyny ludzi tamtych czasów.