Upamiętnienie zasług Andrzeja Kostki – konkurs dla młodzieży

Upamiętnienie zasług Andrzeja Kostki – konkurs dla młodzieży

Andrzej Kostka, zmarły w 2019 roku, pozostawił po sobie silny odcisk w pamięci wielu mieszkańców. Jego wkład w rozwój miasta i angażowanie się w działalność społeczną są niezaprzeczalne. Niemniej, młodsi mieszkańcy mogą nie być w pełni świadomi jego dokonań. Dlatego też chcemy przypomnieć o tym wyjątkowym człowieku, o jego zasługach i zaangażowaniu społecznym – mówi Agnieszka Kostuch, prezes Stowarzyszenia Kehila Trzebinia.

Ogłoszony został konkurs przeznaczony dla uczniów szkół średnich, nie tylko z powiatu chrzanowskiego, ale również z całego regionu. Prace konkursowe można nadsyłać aż do końca października. Wielkie zakończenie konkursu będzie miało miejsce 12 listopada w Dworze Zieleniewskich w Trzebini podczas gali finałowej, którą uprzyjemni koncert muzyki klezmerskiej.

W celu lepszego przygotowania uczestników do rywalizacji, w drugiej połowie września odbędzie się seria warsztatów. Mają one na celu poszerzenie wiedzy o wielokulturowym dziedzictwie i wspomóc uczestników w przygotowaniu prac konkursowych. Ta inicjatywa uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizuje ją Narodowe Centrum Kultury.

Andrzej Kostka przez wiele lat współpracował z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajmował się potwierdzaniem autentyczności zdjęć i negatywów pochodzących z czasów okupacji, które przedstawiały trzebińskich Żydów. Te materiały były oferowane muzeum do zakupu. Jego wkład przyczynił się do tego, że muzeum posiada obecnie jeden z największych zbiorów fotografii Żydów wykonanych podczas okupacji.