Zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy w Młoszowej przechodzi renowację

Zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy w Młoszowej przechodzi renowację

W gminie Młoszowa odbywa się renowacja najważniejszego lokalnego zabytku. Konkretnie, odtworzono dawną figurkę Matki Boskiej i św. Floriana, które powróciły na swoje miejsce w kamiennej bramie wejściowej do obiektu.

Kompleks pałacowo-parkowy Florkiewiczówka w Młoszowie, znany również jako Młoszowska Florkiewiczówka, przeszedł w posiadanie Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie w 2018 roku. Od tego czasu uczelnia podejmowała działania konserwatorskie i renowacyjne, mające na celu przywrócenie pierwotnej świetności temu zabytkowi.

Z początkiem 2022 roku rozpoczęto prace mające na celu poprawę efektywności energetycznej pałacu i oficyny o wartości ponad 1 milion złotych. Inwestycja jest wspierana dzięki 10 milionowemu dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ). Prace obejmują instalację nowego systemu ogrzewania gazowego, izolacje oraz ocieplenie dachów, a także poprawę izolacji termicznej okien, drzwi, ścian i stropów. Dodatkowo, pałac i tzw. Oficyna zegarowa zostaną wyposażone w instalację fotowoltaiczną (o mocy 8 MWh rocznie) i system inteligentnego zarządzania zużyciem energii.

AGH planuje przekształcić Florkiewiczówkę w centrum konferencyjne, naukowo-badawcze, laboratorium, edukacyjne oraz wystawiennicze. Jednak obecnie, ze względu na trwające prace budowlane, obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających i spacerowiczów. Możliwe jest jedynie jego oglądanie z zewnątrz – przez bramę lub zza ogrodzenia – i wspominanie dawnych czasów, kiedy to scenę plenerową za budynkiem tłumnie odwiedzało publiczność operowa.

Bożena Adamczyk, radna miejscowości Młoszowa, bacznie przygląda się pracą prowadzonym w pałacu. Choć cieszy ją fakt, że zabytek przestał popadać w ruinę, wyraża żal, że nie jest on własnością gminy. Radna podkreśla również, że pomimo wniosku skierowanego do AGH o prezentacje postępów prac na ostatniej sesji rady miasta, przedstawiciele uczelni nie zostali zaproszeni. W przeszłości, w Młoszowej istniał plan na przekształcenie dawnego internatu szkół pałacowych w dom dla seniorów.