Tężnia nad Chechłem uruchomiona

Tężnia nad Chechłem uruchomiona

Jakiś czas temu pisaliśmy, że w Trzebinie ma powstać kolejna tężnia solankowa. Miała ona w parku przy Willi NOT. Jednak mieszkańcy miasta mogą cieszyć się już jedną działającą tężnią, nad zalewem Chechło. Tężnia powstała w ubiegłym roku. Dodajmy, że na terenie powiatu chrzanowskiego działają już trzy inne, tego typu obiekty.

Tężnia – doskonała nagroda dla mieszkańców

Gmina Trzebinia sfinansowała budowę tężni z pieniędzy, jakie dostała w nagrodę. Miasto otrzymało nagrodę za uzyskanie najwyższego przyrostu w pełni zaszczepionych mieszkańców przeciwko COVID-19 w całym powiecie chrzanowskim. Sami mieszkańcy mogli wybrać jej lokalizację oraz mogli zdecydować, czy chcą tężnie. Jak się okazało, dla wielu to był doskonały pomysł na prezent i nowy obiekt w mieście. Koszt budowy tężni to 136,8 tys. zł, z czego kwota dofinansowania od województwa wyniosła 95,6 tys. zł. Cały obiekt jest w malowniczej scenerii, nad zalewem Chechło. Jest doskonale przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz dla seniorów. 

W jaki sposób działa tężnia?

Obiekt jest długi na osiem metrów. Wysokość tężni wynosi trzy metry. Swoje działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym, które zawierają dużą ilość jonów sodowych. Całe działanie tężni opiera się na doprowadzeniu takiej wody do tężni i jej  spływaniu po gęsto ułożonych gałązkach tarniny. W ten sposób kropelki wody  rozbijają się na mikroskopijne kropelki. Te z kolei unoszą się w powietrzu i tworzą naturalny, leczniczy aerozol. Chcąc osiągnąć odpowiednie działanie, w pobliżu tężni należy przebywać co najmniej 30 minut. Jest to doskonała terapia dla osób cierpiących na choroby układy nerwowego, układu gruczołów dokrewnych. Taka terapia wodami sodowymi doskonale stymuluję także pracę całego układu odpornościowego. Seanse w takich miejscach zalecane są także dla osób chorujących na schorzenia tarczycy, alergię skóry oraz doskonale pomogą w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Poznaj jeszcze więcej dobroczynnych właściwości tężni.  Więcej informacji o zdrowotnych właściwościach tężni przeczytasz w tym artykule!