Trwa budowa jednego z sześciu bloków komunalnych w Trzebini

Trwa budowa jednego z sześciu bloków komunalnych w Trzebini

Właśnie trwa budowa bloków komunalnych w Trzebini. Pierwszy z nich powstaje przy ulicy Jana Pawła II, na osiedlu Gaj. Docelowo ma powstać aż sześć takich bloków. Sprawdzamy, na jakim etapie są prace i jak dokładnie będzie wyglądał cały projekt i zamysł. 

Pierwsze bloki komunalne w naszym mieście

W naszym mieście obecnie znajduje się około 500 lokali komunalnych, które przeznaczone są dla najbiedniejszych rodzin. Już niedługo ten zasób ma się powiększyć. Powstają kolejne bloki, a dokładnie sześć takich obiektów. Wszystko po to, aby już niedługo kolejne rodziny mogły się do nich wprowadzić. Nowy blok komunalny powstaje na osiedlu Gaj na placu przed istniejącymi już budynkami. To początek większej inwestycji w tym miejscu.

Jak będzie wyglądała cała inwestycja i kiedy jej zakończenie? 

Powstający właśnie obiekt będzie czterokondygnacyjnym budynkiem. W środku mieścić będzie się 16 mieszkań. Znajdzie się tam siedem mieszkań trzypokojowymi oraz dziewięć dwupokojowych. Cały budynek będzie oczywiście dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Specjalne dofinansowania na budowę bloków socjalnych

Budowa pierwszego bloku kosztowała gminę Trzebinia 3,38 mln zł. Specjalnie na ten cel miasto uzyskało dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Cały koszt dofinansowania wyniósł 2,5 mln zł. Przetarg na realizację inwestycji rozstrzygnięto w ubiegłym roku. Już teraz wiemy, że kolejne budynki będą droższe, wszystko przez rosnące ceny materiałów budowlanych, ale nie tylko. Gmina w dalszym ciągu stara się o zdobycie kolejnych dofinansowań. 

Problemy z mieszkaniami komunalnymi

Nowe lokale socjalne mają pomóc w rozładowaniu kolejki. W mieście jest wiele rodzin, które ze względu na swoją sytuację materialną, nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania komercyjnego. Jak się okazuje, obecnie w gminie trzeba czekać nawet kilka lat na mieszkanie socjalne lub komunalne.