Porady Małopolskiej Policji dla kierowców i pieszych podczas majówki

Porady Małopolskiej Policji dla kierowców i pieszych podczas majówki

Na początku Maja obchodzimy długie święta, które niektórzy z nas już rozpoczęli, natomiast pozostali jeszcze kończą przygotowania. W związku z tymi świętami, funkcjonariusze małopolskiego oddziału policji zdecydowali się na udzielenie szeregu praktycznych porad dla osób, które planują podróż samochodem.

Podczas tego okresu świątecznego, naszym stróżom prawa zależy na zapewnieniu płynności ruchu drogowego oraz reagowaniu na wszelkie wykroczenia na drodze. Z tego powodu ilość patroli będzie zwiększona. Policjanci chcą również służyć pomocą kierowcom, a pierwszym krokiem w tym kierunku jest udzielenie kilku dobrych rad.

Porady, które małopolska policja przygotowała dla kierowców i pieszych na okres majówki to:

Zawsze przed planowanym wyjazdem sprawdź prognozowane natężenie ruchu na wybranych trasach i rozważ możliwość skorzystania z alternatywnych dróg. Jeżeli Twoim celem jest Zakopane, pomyśl o skorzystaniu z drogi wojewódzkiej numer 958 prowadzącej przez Czarny Dunajec. Nigdy nie podejmuj decyzji o wyruszeniu na drogę, jeżeli jesteś zmęczony lub niewyspany. Jazda samochodem tylko pogłębi uczucie senności.

Pamiętaj, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych jest całkowicie zabronione. Nie warto narażać siebie i innych na zbędne ryzyko. Nie powinieneś także ufać tylko dobrym warunkom pogodowym. To właśnie przy dobrej aurze najczęściej dochodzi do poważnych wypadków drogowych. Koniecznie przestrzegaj wszystkich obowiązujących ograniczeń prędkości.

Na zakończenie warto przypomnieć o wprowadzonych ograniczeniach ruchu na drogach dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Ograniczenia te obowiązują w następujących terminach:

– 30 kwietnia (wtorek) od godziny 18:00 do 22:00,
– 1 maja (środa) od godziny 8:00 do 22:00,
– 2 maja (czwartek) od godziny 18:00 do 22:00,
– 3 maja (piątek) od godziny 8:00 do 22:00.