Nocne wstrząsy w Trzebini – zagrożenie nowymi zapadliskami?

Nocne wstrząsy w Trzebini – zagrożenie nowymi zapadliskami?

Społeczność Trzebini w Małopolsce doświadczyła w nocy z soboty na niedzielę niepokojących drgań ziemi. Wyższy Urząd Górniczy (WUG) potwierdził, że epicentrum tych wstrząsów znajdowało się w Kopalni Sobieski, położonej w Jaworznie, na terenie województwa śląskiego. Co więcej, takie zdarzenia mogą przepowiadać pojawienie się nowych zapadlisk na terenie Trzebini.

Zgłoszenia o intensywnym, samoczynnym podziemnym trzęsieniu wpłynęły do dyżurnego WUG około 22.00 w Zakładzie Górniczym Sobieski. Jak relacjonowali mieszkańcy Trzebini, drgania ziemi były wyjątkowo silne, zwłaszcza na osiedlach Gaj, Siersza i Energetyków. W szeregach społeczności internetowych pojawiły się spekulacje, że takie zjawiska mogą sygnalizować ryzyko powstania kolejnych zapadlisk. Wstrząsy odczuwalne były również na terenach Chrzanowa i Jaworzna.

Typowo, najczęstszym sprawcą podobnych wstrząsów jest odprężenie górotworu wywołane eksploatacją węgla. Takie działanie prowadzi do uwolnienia zgromadzonej w górotworze energii. Ze względu na różnorodność warunków geologicznych, niektóre z tych wstrząsów są wyraźnie odczuwalne na powierzchni, podczas gdy inne są mniej intensywne. Pomimo to, większość z nich nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla pracowników górnictwa czy mieszkańców terenów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kopalń.