Na stacji kolejowej w Trzebini pociąg wjechał na nieprawidłowy tor

Na stacji kolejowej w Trzebini pociąg wjechał na nieprawidłowy tor

Do niecodziennego zdarzenia doszło w poniedziałek, 27 czerwca. Tuż przed godziną 16:00 na stacji kolejowej Trzebinia jeden wagon pociągu relacji Przemyśl – Zielona Góra z niewyjaśnionych na razie przyczyn zjechał na inny tor. Konieczna była ewakuacja 211 pasażerów. Co dokładnie się wydarzyło?

Niebezpieczne zdarzenie

Nieoczekiwany wjazd na nie odpowiedni tor spowodowało ogromne utrudnienia w ruchu. Na stacji kolejowej Trzebinia w miejscu, gdzie tory się krzyżują, dokładnie 1600 metrów za stacją, jeden z wagonów pociągu Przemyśl – Zielona Góra wjechał na tor, którym nie miał jechać. Obecnie komisja kolejowa wyjaśnia przyczyny tego zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się, że w trakcie przejazdu pociągu, przestawiła się zwrotnica. Nie do końca wiadomo, jak mogło do tego dojść. Do zdarzenia doszło w kierunku Katowice. Wydarzenie spowodowało, że na trasie Kraków-Katowice wystąpiły znaczne opóźnienia. Trasa była całkowicie zablokowana przez ponad dwie godziny. Dopiero po godzinie 17.30 wznowiono ruch. Cała sytuacja spowodowała ogromne opóźnienia na trasie.

Akcja ratownicza

Jak podkreśla Karol Jakubowicz z zespołu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., cała ta sytuacja nie wpływała na bezpieczeństwo pasażerów w żadnym stopniu. W trakcie zdarzenia ewakuowano 211 pasażerów. Do akcji ratowniczej zostało wysłanych dziewięć jednostek JRG oraz ochotników dowiezieni do stacji Jaworzno Szczakowa. Tam mieli możliwość przesiadki na pociąg zastępczy, który podstawił przewoźnik PKP Intercity. Rzecznik prasowy chrzanowskiej KPP, młodszy aspirant Joanna Szreniawska dodała, że dwóch pasażerów po całym zajściu zgłosiło lekkie urazy. Jeden z nich wspominał o bólu kręgosłupa na odcinku lędźwiowym, a druga osoba poczuła się słabo. Żadnego z pasażerów nie przewieziono do szpitala. Całe szczęście, że pociąg nie jechał z dużą prędkością. Na szczęście pociąg nie jechał zbyt szybko.