Wielka Parada Smoków – przedszkole z Trzebini i szkoła w Porębie-Żegoty wygrały

Wielka Parada Smoków – przedszkole z Trzebini i szkoła w Porębie-Żegoty wygrały

Początek czerwca rozpoczął się miłym akcentem dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowo-Muzycznego Akademia Miki w Trzebini, a także dla Szkoły Podstawowej w Porębie-Żegoty. W Krakowie zorganizowano Wielką Paradę Smoków. To właśnie tam furorę zrobiły smoki, które przygotowali uczniowie. Sprawdzamy, jak przebiegała impreza

Wielka Parada Smoków

Wielka Parada Smoków to impreza organizowana już od  2000 roku. Fundatorem imprezy jest Teatr Groteska, a pomysłodawcą – dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie już na dobre wpisało się kulturowy kalendarz Krakowa. Co roku przyciąga wielu mieszkańców miasta, ale nie tylko. Wydarzenie przyciąga również rzesze fanów smoków z całego kraju, ale także i innych państw świata.  

Zasady konkursu

Tegoroczny konkurs smoków odbył się pod znakiem budowy smoków w stylu dawnej polskiej architektury. Do konkursu na najpiękniejszego smoka parady w tym roku napłynęły aż 22 zgłoszenia. Pomysły na stroje smoków powstały w szkołach, przedszkolach i domach kultury. Dowolność i pomysły każdy zgłaszał swoje, a następnie uczniowie, dzieci wraz z opiekunem realizowały projekt. W tym roku w jury zasiedli: Joanna Mucha, Wiktor Herzig, Dariusz Nowak, Mariusz Süss i Adolf Weltschek. Ostateczny werdykt ogłoszono na scenie na Rynku Głównym.

Wygrana dla naszych uczniów

Całą Paradę Smoków wygrało Niepubliczne Przedszkole Akademia Miki z Trzebini. Przygotowany przez dzieci smok nazywa się Rzeczypospolitek. 50-osobowa reprezentacja przedszkola wspólnie przyjechała do Krakowa. Każdy ubrany był na biało-czerwono. Smok realizowany był przez kilkadziesiąt dni.

W kategorii szkół wygrała Szkoła Podstawowa w Porębie-Żegoty. Około miesiąc, tyle trwała budowa ich smoka. Przy projekcie pracowali nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, rodzice i absolwenci. Szkołę reprezentowało około 50 osób. Ich  smok miał ponad 3 metry wysokości i 15 metrów długości.

Gratulujemy kreatywności i cieszymy się wygraną przedszkolaków i uczniów.