Wodociągi Chrzanowskie planują zamknięcie oczyszczalni ścieków w Sierszy z powodu nierentowności i problemów z zapadliskami

Wodociągi Chrzanowskie planują zamknięcie oczyszczalni ścieków w Sierszy z powodu nierentowności i problemów z zapadliskami

Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich, przedstawia plany firmy dotyczące lokalnej infrastruktury wodociągowej. Z jego wypowiedzi wynika, że niedochodowy obiekt oczyszczający ścieki w Sierszy ma zostać zamknięty. Powód? Zapadliska terenu oraz problemy finansowe. W międzyczasie, spółka rozpoczęła prace modernizacyjne w innych ośrodkach, a dokładniej w Chrzanowie i Libiążu.

Podczas rozmowy z reporterką Agnieszką Filipowicz, Łukasz Brzózka odpowiada na pytania dotyczące przyszłości oczyszczalni ścieków w Sierszy. Reporterka pyta się szczególnie o to, czy instytucja planuje jej likwidację i co stanie się ze ściekami z gminy Trzebinia po ewentualnym zamknięciu oczyszczalni.

Prezes Brzózka informuje, że już obecnie większość ścieków z gminy Trzebinia – aż 80%, trafia do oczyszczalni w Chrzanowie. Oczyszczalnia w Sierszy obsługuje jedynie dwie dzielnice Trzebini – Gaj i Sierszę, a jej działalność nie jest opłacalna. Każdego dnia obiekt oczyszcza około 800 metrów sześciennych ścieków, co generuje koszty przewyższające przychody z ich odbioru. Tymczasem, dla porównania, oczyszczalnia w Chrzanowie oczyszcza nawet 12 tysięcy metrów sześciennych ścieków każdego dnia.