Finanse serca Trzebini: Jak dużo Balaton zarobił w tym sezonie?

Finanse serca Trzebini: Jak dużo Balaton zarobił w tym sezonie?

Nadzwyczaj popularny ośrodek rekreacyjny Balaton, położony w sercu Trzebini, przez ostatnie cztery lata stosuje system opłat za wejście na jego teren przez okres pięciu miesięcy – od maja do końca września. Cennik wejściówek jest różnorodny – w okresie wiosennym i po zakończeniu wakacji są one tańsze, natomiast w czasie sezonu kąpielowego, który w bieżącym roku trwał od 23 czerwca do 3 września, ceny rosną.

W tym roku dochody z opłat za wejście i parking podczas płatnego sezonu przekroczyły 450 033 zł. To wyraźny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to gmina uzyskała z Balatonu 310 401 zł. Dodatkowo, gmina czerpie korzyści finansowe z wynajmu miejsc przeznaczonych do prowadzenia działalności handlowo-usługowej na terenie ośrodka. W sezonie tego roku wpływy z tego tytułu wyniosły 40 579 zł.

Począwszy od czwartego roku, zarządzanie ośrodkiem powierzono firmie Eko-System Robert Adamczyk z Bolęcina. Firma ta zwyciężyła w przetargu na administrowanie dwiema gminnymi plażami – Balatonem i Chechłem. Koszty zarządzania obiema plażami przez cztery miesiące (od 1 czerwca do końca września) wyniosły 765 tys. zł.