Sprzątanie Trzebini – praktyczna lekcja ekologii

Sprzątanie Trzebini – praktyczna lekcja ekologii

W ramach akcji Posprzątaj z nami Małopolskę, kilkuset mieszkańców przyłączyło się do wspólnego sprzątania gminy Trzebinia. Razem udało im się zebrać kilka ton odpadów, głównie opony, butelki, odpady budowlane oraz plastik.

Jakie sołectwa wzięły udział w sprzątaniu?

Nie da się ukryć, że najwięcej śmieci znajduje się w lasach, na łąkach oraz w przydrożnych rowach. Tak naprawdę można je spotkać dosłownie wszędzie. Akcję sprzątania przeprowadzono z okazji Dnia Ziemi. Wówczas wielu mieszkańców gminy zdecydowało się wyjść w plener i posprzątać okolice. W akcji udział wzięły takie sołectwa jak: Bolęcin, Lgota, Myślachowice, Młoszowa, Psary, osiedle Salwator. Akcja organizowana była przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z Gminą Trzebinia.

Jak wyglądała sama akcja sprzątania?

Akcja sprzątania przebiegła wyjątkowo udanie, bo w samych  Myślachowicach wzięło udział ponad 70 osób. Wśród uczestników byli uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły, strażacy, harcerze, członkowie rady sołeckiej, radni powiatowi oraz mieszkańcy. W ciągu kilku godzin udało im się zebrać łącznie 3,2 tony znalezionych odpadów.

Wywóz zebranych śmieci – nie lada wyzwanie

Wszystkich bardzo cieszył fakt, że wiele osób zaangażowało się w sprzątanie swojej okolicy. Była to fantastyczna nauka ekologii. Jak mówi sołtys Myślachowic, Jacek Woch, samo zebranie śmieci to połowa sukcesu. Trzeba je jeszcze wywieźć. Na szczęście z pomocą przyszła gmina, która zapewniła uczestnikom worki oraz rękawice, a także zadbała o wywóz odpadów na wysypisko

Pan Jacek Woch dodaje również, że ogromne wsparcie  zaoferował również Wsparł nas Lucjan Wint z firmy Lucmark. Pomógł on zawieźć śmieci z trudno dostępnych terenów. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji, za poświęcony czas i zaangażowanie. Jak się okazało, sama akcja będzie jeszcze kontynuowana w kolejnych latach. W tym roku akcja trwa do końca maja i każdy, kto chciałby jeszcze się przyłączyć, może się zgłosić do Urzędu Miasta w Trzebini.