Całonocne pilnowanie niewybuchu

Całonocne pilnowanie niewybuchu

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Żarkach, nieopodal ul. Astronautów. To właśnie tam, kilka dni temu mężczyzna, który wybrał się na grzyby zobaczył niewybuch. Oczywiście natychmiast została powiadomiona o znalezisku policja, która niezwłocznie udała się na miejsce.

Groźne niewybuchy coraz częściej znajdowane w różnych regionach Polski

Zdarzenie, które miało miejsce kilka dni temu w powiecie chrzanowskim nie jest odosobnionym przypadkiem. Coraz częściej bowiem funkcjonariusze na terenie całego kraju przyjmują zgłoszenia o niewybuchach, odnalezionych w różnych miejscach. Oczywiście taka sytuacja jest niesamowicie groźna i wymaga obecności saperów. Nie inaczej było w tym przypadku. Jednak zanim właściwa jednostka pojawiła się w Żarkach, minęła cała noc. Noc, w czasie której to policjanci z Chrzanowa musieli pilnować nietypowego znaleziska.

Co zrobić w sytuacji znalezienia niewybuchu?

Przede wszystkim oddalić się z miejsca znaleziska na bezpieczna odległość. W żadnym wypadku nie próbować samodzielnie przenosić, a tym bardziej rozbrajać ładunku wybuchowego. Wiele z takich odkryć jest już pozbawionych prochu. Tego jednak na pierwszy rzut oka nie widać. I nawet, jeśli mamy wrażenie, że jest to tylko nieszkodliwa pamiątka z okresu wojny czy jakichkolwiek działań wojskowych, w pierwszej kolejności należy bezzwłocznie powiadomić odpowiednie służby. Najczęściej takie zawiadomienia przyjmowane są przez policję, choć niejednokrotnie zdarza się, że ludzie wzywają również strażaków. Niezależnie od tego, która ze służb znajduje się na miejscu jako pierwsza, jej działania ograniczają się wyłącznie do zabezpieczenia terenu.

Tym razem groźna sytuacja na szczęście nie skończyła się tragedią. Policjanci spokojnie poczekali, aż na miejscu pojawi się jednostka saperów. To oni zabezpieczyli ładunek i wywieźli go w bezpieczne miejsce celem detonacji. Zwracajmy więc uwagę na to, co znajduje się w naszej okolicy aby zarówno my sami, jak i nasi najbliżsi byli po prostu bezpieczni.