Nowa wizytówka wsi Płok

Nowa wizytówka wsi Płok

Niewielka wieś w gminie Trzebinia do tej pory nie wyróżniała się niczym szczególnym. Sołtys wraz z mieszkańcami postanowił zmienić ten stan rzeczy i wygospodarować pieniądze, aby przekształcić jedną z nieużywanych działek w miejsce odpoczynku i rekreacji. Takie działania zasługują na pochwalę. Aktywne działanie nie tylko zwiększy reprezentatywność miejscowości ale również przyciągnie nowych turystów, których i tak z roku na rok jest coraz więcej.

Stara stodoła i nic więcej

Jeszcze do niedawna na opuszczonej działce przy ulicy Głównej w Płokach stała wyłącznie stodoła. Właściwie raczej jej ruina z powybijanymi szybami. Miejsce nie zachęcało do odwiedzin, a biorąc pod uwagę jego lokalizację raczej odstraszało potencjalnych turystów. Dlatego sołtys miejscowości, Pan Kazimierz Rejdych wraz z mieszkańcami sołectwa postanowił coś z tym zrobić. Pierwsze działania zostały podjęte już w ubiegłym roku, kiedy to zadecydowano, że część środków z Funduszu Sołeckiego zostanie przekazanych na wyburzenie okropnej stodoły. Z kolei w tym roku sołtys wygospodarował kolejne pieniądze, aby ostatecznie oczyścić i wyrównać teren zapuszczonej działki. Jak podają władze termin realizacji tego przedsięwzięcia ma zostać zakończony 30 września. Mieszkańcy nie mogą się już doczekać efektu finalnego.

Co ulegnie zmianom?

Przede wszystkim po usunięciu stodoły teren należy dokładnie wyrównać i nanieść na niego odpowiednie utwardzenie. Cały teren zostanie również ogrodzony, co zapobiegnie dalszej dewastacji. Następnie zostaną usunięte chwasty i niepotrzebna roślinność w miejscu której pojawią się nowe nasadzenia. Tu również ma w niedalekiej przyszłości pojawić się mała architektura. Na zlecenie gminy prace zostaną wykonane przez firmę pochodzącą z Trzebini – Krisbud. Trzeba przyznać, że tak duża zmiana może realnie wpłynąć na odbiór całej wsi. Tym samym przyczynić się do zwiększenia zainteresowania nią przez potencjalnych turystów. Już niebawem przekonamy się, co zostało wykonane. Z pewnością zmiana będzie diametralna i wszyscy nie mogą się jej doczekać.