Chechło zagrożone – dlaczego?

Chechło zagrożone – dlaczego?

Chechło jest jednym z ulubionych kąpielisk wodny w tym regionie. Choć jego woda niekiedy bywa brązowa, stanowi świetna alternatywę dla pobliskiego, choć zdecydowanie głębszego Balatonu. Latem to właśnie tu zjeżdżają tłumy – nie tylko ze względu na piękną, piaszczysta plażę. To miejsce posiada bowiem idealną infrastrukturę dla całych rodzin z dziećmi. Czyste sanitariaty, pobliskość Puszczy Dulskiej, ciekawe siłownie plenerowe i plac zabaw. Kto choć raz tu był doskonale wie, o co chodzi. Skąd więc zagrożenie zamknięcia Chechła?

Nieudany przegląd techniczny

Mało kto wie, że raz na pięć lat zapora, przy której znajduje się Chechło przechodzi tzw. przegląd techniczny. Ma on miejsce w obecności pracowników IMGW-BIP Centrum Technicznej Kontroli Zapór oraz Chrzanowskich Przedstawicieli Wodociągów. Nie inaczej było kilka dni temu, kiedy to w miejscu zapory pojawiła się Pani Agnieszka Zając. Jak wykazała kontrola  zapora jest w nieprawidłowym stanie technicznym. Niestety nie będzie można jej użytkować przy obecnych w pozwoleniu wodno – prawnym aktualnym spiętrzeniu wody. W praktyce oznacza to konieczność obniżenia jego poziomu o ok. 70 centymetrów. Co gorsza w tym wypadku należy wziąć pod uwagę średni poziom wody, co oznacza, że już niebawem piękne pomosty mogą wystawać nad…piaskiem. To z kolei wiąże się z przesunięciem linii brzegowej o ładne kilka metrów.

Co dalej z uwielbianym Chechłem?

O ile tegoroczny sezon kąpielowy właściwie dobiegł końca, o czym świadczy pogoda za oknem, o tyle nie jest do końca wiadome, co dokładnie stanie się z kąpieliskiem w przyszłym roku. W związku z zaistniałą sytuacją w ostatnim czasie Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie rozpoczął postepowanie w tej sprawie. Władze miasta nie ukrywają, że to głównie od wydania decyzji przez ten organ będą zależeć dalsze losy kąpieliska. Wielu mieszkańcom trudno sobie wyobrazić Trzebinię bez Chechła. Zamiast martwić się jednak na zapas, dobrze poczekać do raportów i wniosków, które maja się pojawić w najbliższym czasie.