Ruszył Mieszkaniowy Bank Zamian

Ruszył Mieszkaniowy Bank Zamian

Mieszkańcy, którym zależy na zamianie mieszkania ze względów finansowych lub którzy chcieliby przenieść się do lokalu z większym metrażem, od teraz mogą skorzystać ze specjalnej skrzynki kontaktowej. Niedawno uruchomiony Mieszkaniowy Bank Zamian ma pomóc w nawiązaniu kontaktu między osobami, którym zależy na zamianie mieszkania

Ułatwienie kontaktu między zainteresowanymi

Jak podkreśla burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, powody wniosków o zamianę mieszkania są różne — od powiększającej się rodziny do problemów finansowych. Dotychczas wnioski kierowane były bezpośrednio do burmistrza. Z racji rosnącej ich liczby, postanowiono wyjść mieszkańcom naprzeciw i stworzyć dedykowaną skrzynkę kontaktową, która ma to ułatwić. Z tego też powodu istnieje wiele korzyści, które płyną z tej decyzji. Nieczęsto zdarza się, że potrzeby mieszkaniowe są większe aniżeli warunki, które spełnia dany lokal. Niedogodna lokalizacja, wysoki czynsz, niewystarczająca powierzchnia mieszkania to tylko jedne z wielu powodów, o których wspominają wnioskujący. Po złożeniu oferty, ogłoszenie jest publikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta i ważne przez rok. Sam udział nic nie kosztuje. Jeśli zainteresowani najemcy znajdą interesującą ofertę, wówczas mogą złożyć formalny wniosek o zamianę mieszkania.

Mieszkaniowy Bank Zamian  —  szansa nie tylko na poprawę warunków życia

Najemcy, którzy zalegają z czynszem i pozostałymi opłatami mogą skorzystać na wystawieniu swojej oferty. Jest to także możliwość uniknięcia postępowania sądowego i egzekucyjnego wówczas, gdy nowy najemca zadeklaruje się spłacić powstałe zadłużenie. Zamiana mieszkań wiąże się także z ewentualną możliwością spełnienia kryterium metrażowego dla osób, które ubiegają się o dodatek mieszkaniowy, ale nie są w stanie go spełnić. Nadmieńmy, że gmina realizuje program „Mieszkanie za remont” i inwestuje w modernizację pustostanów. Zainteresowana rodzina może zatem wyremontować go i w zamian za to otrzymać mieszkanie.