Jak zamówić e-receptę przez internet?

Jak zamówić e-receptę przez internet?

Potrzebujesz na wczoraj recepty, ale nie masz czasu udać się na wizytę do lekarza. E- recepta przychodzi z pomocą. Jest to świetnie rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić czas i otrzymać receptę nawet w ciągu kilku minut. Poniżej wyjaśniamy co to jest e-recepta i w jaki sposób możesz ją zamówić przez internet.

E- recepta online 24h to elektroniczny odpowiednik papierowej zwykłej recepty. Można uzyskać ją o każdej porze dnia, wystarczy do tego tylko łącze internetowe.

W jej skład wchodzą:

  • dane personalne pacjenta
  • dane placówki, która wystawia receptę
  • dane osoby, która wystawia receptę
  • nazwa, dawka, postać i sposób przyjmowania leku
  • data wystawienia i ważności recepty

Jak zamówić e-receptę przez internet? Wystarczy tylko, że założysz konto na platformie wystawiającej recepty. Następnie wypełnisz krótki wywiad zdrowotny, odpowiadając szczerze na wszystkie pytania. Po analizie podanych przez Ciebie danych lekarz wystawia receptę, której kod otrzymujesz sms-em bądź też czasami  e-mail z e-receptą w formacie PDF lub wydruk informacyjny. Na końcu udajesz się do wybranej apteki i realizujesz e-receptę. Aby zrealizować e-receptę, należy podać farmaceucie własny pesel, a następnie kod e-recepty otrzymany sms-em. Inny sposobem jest pokazanie pliku PDF z receptą i zeskanowanie zawartego tam kodu przez farmaceutę lub pokazanie wydruku informacyjnego

Kto może kupować leki na receptę elektroniczną?

Pacjenci mogą samodzielnie wypełniać elektroniczne recepty lub poprosić o pomoc krewnych. Kupując leki w czyimś imieniu, należy podać farmaceucie numer PESEL tej osoby oraz 4-cyfrowy kod dostępu do e-recepty lub przedstawić plik PDF zawierający e-receptę, lub wydruk informacji.

Gdzie mogę zrealizować e-recepty?

Recepty elektroniczne można zrealizować w dowolnej aptece w Polsce. Co więcej, elektroniczne leki na receptę można kupić w kilku aptekach w różnym czasie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie opakowania leku na receptę należy zakupić w tej samej aptece, w której zakupiono pierwsze opakowanie.

Kto wystawia recepty elektroniczne?

Każdy, kto może wystawiać recepty papierowe, ma prawo wystawiać recepty drogą elektroniczną, a mianowicie: lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna i felczerzy.

Jedną z zalet elektronicznego wystawiania recept jest ich czytelność – nie ma ryzyka, że farmaceuta nie będzie w stanie przeczytać wypisywanej recepty.

Wystawianie recepty online podczas e-wizyty

Upoważniony personel może wystawiać recepty elektroniczne nie tylko podczas wizyt stałych, ale także podczas wizyt elektronicznych. Sposób realizacji recepty elektronicznej wystawionej podczas wizyty elektronicznej nie różni się od sposobu realizacji recepty elektronicznej uzyskanej w drodze tradycyjnego kontaktu z lekarzem. Wiele podmiotów reklamuje swoje usługi pod hasłami typu „Recepta online w 15 minut” czy „Zamów receptę elektroniczną”. Należy jednak podkreślić, że decyzja o wypisaniu recepty drogą elektroniczną zawsze należy do lekarza oceniającego jej wskazania medyczne.

Co to jest wydruk informacyjny?

Wydruki informacyjne wydawane przez lekarzy na zlecenie pacjenta różnią się nieco od recept elektronicznych. Nie zawierają żadnego podpisu ani pieczęci z danymi lekarza. W aptekach specjaliści apteczni są zobowiązani do wydawania leków zapisanych na wydruku. W tym celu wykorzystują dane elektroniczne zawarte na papierze w postaci kodów.

Internet bardzo ułatwił umawianie wizyt lekarskich i uzyskiwanie elektronicznych recept. Służą temu prywatne pakiety medyczne, które obejmują szeroki dostęp do specjalistów w ramach abonamentu. Świetnie sprawdzi się również w przypadku szybkich konsultacji zdalnych, dzięki którym lekarze będą mogli ocenić stan ogólny pacjenta bez bezpośredniego kontaktu. W tym przypadku może również przepisać leki zdalnie, w ramach recepty elektronicznej, z potwierdzeniem za pomocą smartfona pacjenta.