Trzebiński „Balaton”

Trzebiński „Balaton”

Miejsce spotkań mieszkańców Trzebini i okolicznych gmin. Rozwiązanie idealne na upalne dni. Połączenie nowoczesnego ośrodka z dawną przyrodnicza historią. Pomysł doskonały nie tylko dla rodzin z dziećmi. Skąd wziął się tu „Balaton” i co obecnie oferuje wszystkim zainteresowanym? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje związane z tym miejscem.

Zatopiony kamieniołom w nowym wydaniu

Akwen opisywany poniżej zlokalizowany jest w samym centrum miasta. Niegdyś Balaton był zalanym kamieniołomem, który przestał funkcjonować w latach 60. XX wieku. Naturalne procesy sprawiły, że część obszaru porosła wspaniałym, głównie brzozowym lasem. Po jakimś czasie zawitały tu różne zwierzęta tworząc wspaniałe miejsce rekreacji i letniego odpoczynku. Miejsce jest szczególnie wygodne, bowiem znajduje się zaledwie 700 metrów od centrum miasta. Można tu swobodnie dojechać komunikacją bądź przyjść na piechotę. W okresie wakacyjnym Balaton wypełnia się nie tylko turystami, ale i mieszkańcami ościennych gmin szukających odrobiny wytchnienia nad wodą.

Nowoczesne kąpielisko zamiast zapuszczonego akwenu

W 2018 roku władze Trzebini podjęły decyzje o przekształceniu nieczynnego zbiornika wodnego w nowoczesne i bezpieczne kąpielisko. Zdecydowano się na zamontowanie podwieszanych basenów z wygodnym pomostem oraz łatwymi zejściami do wody. Wykorzystano też teren przyległy, na którym powstała czysta, piaszczysta plaża z drewnianymi leżakami. Balaton zachwyca widokami ale prawdziwą atrakcja jest tu woda. Na skutek kalcytów uwalnianych z wapiennych skał znajdujących się na dnie, woda w całym zbiorniku ma piękny, nietypowy turkusowy kolor. Najgłębsze miejsce sięga 9,5 metrów. W opisywanym miejscu mogą wędkować osoby posiadające właściwe pozwolenia. Lokalizacja przyciąga również miłośników wspinaczki skałkowej. Jeśli planujesz urlop w okolicach Trzebini koniecznie udaj się nad tamtejszy Balaton. Z pewnością wspaniale się zrelaksujesz, a dodatkowo poczujesz się jak na egzotycznej plaży.