Dwór Zieleniewskich w Trzebini

Dwór Zieleniewskich w Trzebini

Niezwykle urokliwe miejsce, które na stałe wpisało się w krajobraz niewielkiej miejscowości. Dwór Zieleniewskich znajduje się w historycznej części miasta i co rocznie przyciąga wielu turystów, którzy lubią spędzać tu swój wolny czas. To centrum kulturalne, które zwłaszcza w okresach letnich obfituje w liczne imprezy i koncerty plenerowe. Warto zajrzeć tu chociażby z ciekawości aby złapać chwilę oddechu od zgiełku miasta.

Krótka historia dworu

Początkowo w miejscu, które dzisiaj nazywane jest dworem stała zwykła wieża strażnicza posiadająca funkcje mieszkalną. W pierwszej wersji wykonana była z drewna, ale po wielu lat zmieniono ją w budynek murowany. Z czasem niewielka architektura przybrała wielkość prawdziwego dworu mieszczańskiego. Już w XVII wieku stał się okazałą budowlą, wyposażoną w mansardowy, charakterystycznie łamany dach oraz portyk z kolumnami zlokalizowanymi od strony wjazdu. Oczywiście w późniejszym okresie dwór przeszedł szereg remontów i niewielkich przebudówek, jednak żadna z nich znacząco nie wpłynęła na aktualny wygląd i konstrukcję. W 1920 r Paulina i Marcin Zieleniewscy zakupili dobytek Trzebini stając się jej ostatnimi prawowitymi właścicielami. To właśnie od nazwiska tego małżeństwa powstała nazwa funkcjonująca do dziś.

Czym wyróżnia się opisywany dworek?

Przede wszystkim wszystkich mieszkańców i turystów przyciąga rozległy park z bardzo starymi drzewami. Całość dobrze zagospodarowana i objęta szczególną troską zachwyca miłośników natury. To tu znajduje się wiele pomników przyrody, z których co najmniej kilka objętych jest całkowitą ochroną. Przy alejkach zostały ustawione wygodne ławki, które przynoszą cień w mocno upalne dni. To miejsce sprzyjające popołudniowym spacerom oraz spotkaniom w gronie najbliższych. Latem za dworem, na niewielkim odsłoniętym obszarze funkcjonuje klimatyczna kawiarenka. Trzebińskie Centrum Kultury organizuje w tym miejscu również wieczorne kino plenerowe oraz fantastyczne koncerty z muzyka na żywo. Park przy dworze jest również lokalizacją, która corocznie przyjmuje gości zainteresowanych różnymi, kulturalnymi imprezami.