17. edycja akcji krwiodawstwa "Bohaterstwo masz we krwi" przeniesiona na teren Trzebiny

17. edycja akcji krwiodawstwa "Bohaterstwo masz we krwi" przeniesiona na teren Trzebiny

Trzebinia stała się miejscem, gdzie rozlokowano krwiobus, specjalistyczny pojazd służący do pobierania krwi od darczyńców. Było to część 17. odsłony eventu o nazwie „Bohaterstwo masz we krwi”.

Krew, znaną również jako dar życia, nie można stworzyć sztucznie. Z tego powodu osoby, które potrzebują transfuzji krwi, są zmuszone polegać na altruizmie innych ludzi, gotowych podzielić się tym cennym surowcem.

Mimo że istnieją energicznie działające grupy osób regularnie oddających krew, to nadal nie jest to wystarczające. Kluczowa jest również aktywność osób spoza tych grup. Wielu ludzi chciałoby okazać taką pomoc, ale nie dysponuje czasem na wizytę w dedykowanych placówkach zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne są akcje z wykorzystaniem mobilnego punktu poboru krwi.

Z naciskiem szukano dawców z grupami krwi: A Rh-, B RH +, B RH -, O RH -, AB RH -. Organizatorzy postawili sobie trudne zadanie przekroczenia poprzedniego rekordu z 15. edycji akcji, kiedy to zebrano 16,65 litra krwi. Było to osiągnięcie bezprecedensowe.