Rekordowe zainteresowanie bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi na wykrywanie raka jelita grubego, prostaty i jajnika

Rekordowe zainteresowanie bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi na wykrywanie raka jelita grubego, prostaty i jajnika

Zaskakująco duże zainteresowanie wśród społeczeństwa budzi darmowy program badań profilaktycznych, skupiających się na diagnozowaniu raka jelita grubego, prostaty oraz jajnika. Wszystkie dostępne miejsca na te badania zostały zajęte w krótkim czasie po ogłoszeniu możliwości zapisów. Podobna sytuacja miała miejsce rok wcześniej.

Największą popularnością cieszy się program skierowany na wczesne wykrywanie raka jelita grubego, realizowany za pomocą testu TUMOR M2-PK. Jest to już trzecia edycja tego programu, przeprowadzanego w miejscowym szpitalu. Badanie zdobyło dużą sympatię pacjentów ze względu na swoją nieinwazyjność. Do niedawna diagnoza tej choroby była możliwa jedynie poprzez wykonanie kolonoskopii. W tym roku na ten cel Starostwo Powiatowe w Chrzanowie przeznaczyło fundusze w wysokości 168,7 tys. zł, co pozwoli przeprowadzić 888 badań.

Ponadto na profilaktyczne badania mające na celu wykrycie raka jajnika starostwo zarezerwowało 20 tys. zł, co umożliwi wykonanie 500 badań.

Na diagnozowanie raka prostaty przeznaczono natomiast 11,2 tys. zł., a przewiduje się przeprowadzenie 282 badań w tym zakresie.

Łącznie na trzy programy profilaktyczne Starostwo Powiatowe w Chrzanowie zarezerwowało 200 tys. zł. To oznacza wzrost o 50 tys. zł w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to przeznaczono na ten cel 150 tys. zł.