Uwaga na oszustów podających się za osoby głuche w Trzebini: Wyłudzają pieniądze pod dyskontami

Uwaga na oszustów podających się za osoby głuche w Trzebini: Wyłudzają pieniądze pod dyskontami

W okolicach ulicy Kościuszki w Trzebini, w pobliżu sklepu Lidl i nieco dalej, w pasażu handlowym, dochodzi do niemiłych incydentów. W tych miejscach pojawiają się ludzie, którzy podają się za osoby z problemami ze słuchem. Twierdzą, że gromadzą fundusze na rzecz jakiegoś stowarzyszenia.

– Pragnę przestrzegać przed działalnością tych oszustów! Nie tak dawno temu jeden z nich podszedł do mnie w sklepie Pepco w Trzebini i prosił o wsparcie finansowe dla swojej rzekomej zbiórki. Upominam się o ostrożność! Nie dajmy się nabrać. To są oszuści, którzy tylko udają, że są głusi! – ostrzega jedna z mieszkanek Trzebini na lokalnym forum Spotted Trzebinia.

Niestety, to nie pierwszy raz kiedy dochodzi do tego typu sytuacji.

W sklepach osoba udająca osobę z dysfunkcją słuchu porusza się między regałami i zagaduje do klientów. Przekazuje niewerbalne informacje, które mogą sugerować, że jest zaangażowany w działalność stowarzyszeniową. Ale… Kiedy tylko podpisze się jej kartkę, natychmiast oczekuje wpłaty. Wskazuje długopisem na sumy zapisane na kartce przez innych ludzi (zwykle 100 zł) i wyciąga dłoń.

– Ci oszuści udają, że są głusi, ale w rzeczywistości nie mają żadnego związku z tym środowiskiem. Zdecydowałam się skomunikować z jedną z tych oszustek za pomocą języka migowego – od razu spłoszyła się, nie była w stanie odpowiedzieć i uciekła. Proszę być ostrożnym! – apeluje kolejna osoba.

W odpowiedzi na te incydenty, Policja apeluje do mieszkańców o zgłaszanie takich przypadków na najbliższej komendzie lub komisariacie.

Marta Majda, dyrektor małopolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, ostrzega, że od dłuższego czasu funkcjonuje grupa oszustów podszywających się pod członków różnych organizacji, w tym Polskiego Związku Głuchych. Używają logo tych organizacji na swoich listach i zbierają podpisy oraz pieniądze. Sprawa została zgłoszona policji.

– Apelujemy do wszystkich, aby nie udostępniać osobom tego typu żadnych danych osobowych ani finansowych. Logo naszego stowarzyszenia jest tam umieszczone bezprawnie – podkreśla.